Kategórie
Motorové oleje

Zanecháva vaše vozidlo olejové mláčky?

Keď nájdete pod vaším zaparkovaným autom kvapky oleja, musíte začať konať. Ak to totiž zanedbáte, môže to byť začiatok veľkého problému, ktorý vás vyjde draho. Môže to dokonca vyvrcholiť až do zadretého motora. Ako tomu predísť a čo v takom prípade robiť sme už rozobrali v článku.

Zdroj: unsplash.com

Čo to spôsobuje?

Najčastejšie príčiny úniku oleja zahŕňajú poškodené tesnenie motora. Na druhom mieste sú úniky z olejovej vane a následne nesprávne alebo opotrebované tesnenia. Únik oleja môže byť spôsobený aj uvoľnenou alebo chýbajúcou vypúšťacou zátkou olejovej vane.

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či vám vyteká olej, je použiť odmerku na meranie hladiny oleja. Hladina mimo značky minima na mierke označená L, MIN alebo šráfovaním indikuje nízku hladinu oleja. 

Nízka hladina oleja môže byť znakom toho, že vám odchádza olej z vozidla. Ďalšie príznaky sú modrý dym vychádzajúci z kapoty alebo výfuku vozidla a silný zápach horenia pri bežiacom motore.

Prečo je to nebezpečné?

Olejové škvrny na príjazdovej ceste alebo podlahe garáže sú ťažko zbadateľné. Predstavujú ale riziko pre životné prostredie. Prečo? Použitý motorový olej obsahuje kokteil toxických látok a niekedy aj kúsky olova, zinku a arzénu.

Ak je použitý motorový olej zmytý dažďom, tieto látky môžu preniknúť do pôdy alebo kanalizácie. Spomínané kontaminanty sa nakoniec dostanú do iných vodných tokov vo forme odtoku. Vyvrcholí to tým, že sa to stane nebezpečné pre rastliny a zvieratá.

Okrem vplyvu na životné prostredie môžu úniky oleja viesť k poškodeniu motora vášho vozidla. Zlý vplyv to má aj na chladič vozidla, klimatizáciu a kúrenie. Nahromadený olej môže znehodnotiť tesnenia použité v komponentoch a spôsobiť ich predčasné opotrebovanie.

Mláky pod vozidlom sú taktiež rizikom požiaru. Ak sa olej vznieti alebo sa motor zadrie a zlyhá počas jazdy, môžete sa zraniť. V najlepšom prípade spôsobí zadretý motor opraviteľné škody. V iných prípadoch je poškodenie také vážne, že je potrebné motor vymeniť.

Zdroj: pixabay.com

Čo ak to nie je olej?

Ak vidíte pod svojím vozidlom mláčku, nemusí to automaticky znamenať olej. Vaše auto má veľa tekutín a môže byť ťažké ich rozlíšiť, a to najmä na zemi.

Ak vidíte pod autom mláku, farba vám prezradí, o akú kvapalinu ide. Priehľadná farba znamená s najväčšou pravdepodobnosťou odtok vody z klimatizačného systému. Ak je jasne zelená, ružová, oranžová alebo modrá, je to podľa všetkého chladiaca kvapalina. 

Priehľadná žltá alebo hnedá kvapalina je zvyčajne brzdová kvapalina. Ak je kvapalina hnedá s červenkastým odtieňom, pravdepodobne ide o prevodovú kvapalinu. Kvapalina posilňovača riadenia môže byť aj červená, preto si ju nepomýľte s prevodovou kvapalinou.

Tip

Motorový olej má svetlohnedú alebo čiernu farbu. V tomto prípade sa ale uistite, či to nie je len odraz vášho vozidla v tekutine.

Vysoká pravdepodobnosť požiaru

Ak z motora kvapká olej, v aute by ste nemali jazdiť. Olej je totiž horľavá kvapalina, ktorá sa môže za určitých podmienok vznietiť. Ak by sa olej vznietil, mohol by spôsobiť požiar, ktorý môže potenciálne zničiť vozidlo.

Toto nie je jediný dôvod, prečo by ste nemali vozidlo šoférovať. Únik oleja môže spôsobiť aj predčasné opotrebovanie tesnenia a gumových hadíc, čo znamená, že ich možno bude potrebné vymeniť skôr, ako sa očakávalo.

Okrem toho by ste mohli v dôsledku úniku stratiť všetok olej. Aj keď ide len o malé množstvo, počas jazdy sa to môže rýchlo zmeniť na veľkú stratu. Prevádzka vozidla s nízkym obsahom oleja môže vážne poškodiť motor.

Zdroj: unsplash.com

Záver

Zo spomínaných dôvodov vyplýva, že najlepšie je vozidlo vložiť do rúk automechanika, ktorý zabráni ďalšiemu úniku a potenciálne väčším škodám. Áno, bude vás to niečo stáť, avšak s každým kilometrom navyše riskujete ešte väčšiu cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.